Walentynki – pomysły na walentynkowe prezenty i historia święta zakochanych

Dzień Zakochanych i prezenty na Walentynki to połączenie obowiązkowe. 14 lutego to dla niejednej pary magiczna data, podczas której celebrują łączące ich uczucie. Dlaczego i jak świętujemy tę datę oraz jaki prezent na Walentynki wybrać?

Prezent na walentynki

14 lutego stało się modnym świętem wśród zakochanych. Tego dnia wspólnie spędzają czas, wręczają sobie prezenty na Walentynki, a witryny sklepowe są przepełnione serduszkami. Warto wiedzieć więcej o tym święcie, które pokochało tyle osób na całym świecie.

Czy wiesz skąd się wzięło Święto Zakochanych?

Według legend Walentynki swój początek zawdzięczają św. Walentemu, rzymskiemu biskupowi, który został zgładzony na rozkaz ówczesnego cesarza Klaudiusza II. Był on znany z tego, że zabronił młodym mężczyznom zawierania związków małżeńskich. Klaudiusz pragnął posiadać silną i niezniszczalną armię, a według jego wizji miłość mogła osłabić zdolności wojowników. Biskup Walenty w sekrecie przed cesarzem udzielał zakochanym potajemnych ślubów, czym zaskarżył sobie gniew władcy i został wrzucony do więzienia, a następnie skazany na karę śmierci. W trakcie pobytu w celi, Walenty zakochał się w córce strażnika, z którą regularnie korespondował listownie. Ostatni list, który napisał do niej tuż przed swoją śmiercią, podpisał słowami „od Walentego”. Na cześć tego wydarzenia świętujemy dzień zakochanych, w którym współcześnie celebrujemy miłość, wysyłamy naszym ukochanym krótkie liściki czy wręczamy walentynkowe prezenty.

Data Walentynek również nie jest przypadkowa. Pochodzi ona od starożytnego rzymskiego zwyczaju obchodzonego właśnie 14 lutego, tzw. Luperkalii. Było to pogańskie święto organizowane na cześć zbliżającej się wiosny oraz Fauna, patrona płodności, macierzyństwa i zbiorów. Podczas trwania tego święta odbywały się liczne, dość frywolne zabawy. Każda niezamężna dziewczyna wrzucała do skrzyni liścik ze swoim imieniem. Liściki te były następnie losowane przez uczestniczących w biesiadach chłopców. Dziewczyna, której imię zostało wylosowane przez jednego z nich, towarzyszyła przeznaczonemu jej wybrankowi do końca zabawy.

Prezenty na walentynki

Choć Walentynki są jednym z najbardziej komercyjnych świąt, a sklepy prześcigają się w propozycjach na prezent walentynkowy nierzadko ciężko jest wybrać odpowiedni upominek. 

14 lutego w Polsce i zagranicą. Podobieństwa i różnice

W Polsce Walentynki zyskały na popularności w latach 90. XX wieku i z czasem forma świętowania tego dnia upodobniła się do innych kultur, zachowując jednak swój własny, unikalny charakter. Jedno jednak należy przyznać – czymś, co łączy wszystkich w tym dniu są miłość i sprawianie radości ukochanym osobom. W każdym kraju w tym dniu zakochani celebrują swoje uczucie poprzez obdarowywaniem się drobnymi upominkami oraz prezentami walentynkowymi. Tym, co różni poszczególne kultury jest sposób ich dawania oraz ogólnego świętowania Walentynek.

Na przykład w Japonii to kobiety obdarowują wszystkich bliskich im mężczyzn upominkami w postaci czekoladek. Panowie nie pozostają jednak dłużni i miesiąc później, 14 marca, na tzw. „Biały dzień” odwdzięczają się paniom kupując prezenty walentynkowe dwa bądź nawet trzy razy droższe. Z kolei w Finlandii oraz Estonii Walentynki oznaczają „dzień przyjaźni” i upominkami walentynkowymi obdarowywani są nie tylko ukochani, ale także pozostali bliscy. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 14 lutego uczucie okazuje się wszystkie osoby, które darzy się sympatią. Zaś w Iranie tego dnia swoją miłość kieruje się głównie do matek i żon. Co ciekawe, niektóre kraje, np. Brazylia, obchodzą Walentynki w innym dniu niż pozostałe państwa, a inne, np. Czechy, świętują miłość aż dwa razy w roku! Nieco inaczej obchodzi się również dzień zakochanych na Wyspach. W Anglii dzieci przebierają się za dorosłych i chodzą po ulicach śpiewając romantyczne utwory.

Walentynkowe ciekawostki – czy je znasz?

Walentynki wbrew pozorom są bardzo zróżnicowanym świętem. Każdy kraj ma swoje obyczaje, które często są abstrakcyjne z naszej polskiej perspektywy. Wyróżniliśmy najciekawsze i najbardziej różnorodne zwyczaje oraz ciekawostki z całej kuli ziemskiej.
Data 14 lutego jest jedną z najpopularniejszych dni, w których ludzie się pobierają. Ponadto podobno w trakcie dnia zakochanych pytanie zaręczynowe pada średnio aż 10 220 000 razy. Walentynki są niezwykle dochodowym świętem. W Stanach Zjednoczonych wartość biznesu walentynkowego szacowana jest na około 15 miliardów dolarów. Sprzedaż samych róż wzrasta do 189 milionów sztuk. Tego dnia również na Filipinach rosną ceny kwiatów, w szczególności czerwonych róż. Gorsza sytuacja jest w Arabii Saudyjskiej, w której w 2002 i 2008 roku policja religijna pilnowała sprzedaży prezentów walentynkowych.

W Walentynki wysyłamy sobie masowo kartki z życzeniami oraz wyznaniami uczuć. W samej Ameryce w tym okresie wysyła się ich średnio 155 milionów. Podobno najwięcej kartek walentynkowych, bo około 1 miliarda walentynek, otrzymują nauczyciele. Dla porównania do Julii Kapulet – fikcyjnej postaci stworzonej przez Shakespeare’a adresuje się corocznie 1 tys. walentynek.

Prezenty walentynkowe

Walentynkowe symbole

14 lutego najczęściej kojarzy nam się z czerwonym kolorem i kwiatami. Walentynki to także prezenty walentynkoweoraz wszechobecne wizerunki serca i Kupidyna, skrzydlatego cherubinka. Serce jest niezaprzeczalnym symbolem miłości, symbolizuje gorące, pełne namiętności uczucie, a także całkowite i pełne oddanie. Swoim wyglądem nawiązuje do złączonych w jedno dwóch serc anatomicznych. Róże natomiast, szczególnie te czerwone, symbolizują ciepło uczuć, którymi darzymy osobę przez nas obdarowywaną. Róże są atrybutami Afrodyty i Adonisa, symbolizują namiętność, podziw oraz pragnienie. Zaś Kupidyn, nazywany także Amorem i Erosem, oznaczają miłość twórczą, kreatywną, mocną oraz romantyczną, w której często obecne są tęsknota, idealizacja i pragnienie. Według wierzeń, kiedy Amor trafił z łuku w serce człowieka, dla śmiertelnika nie było odwrotu od miłości i zakochiwał się całym sobą.

Prezenty na Walentynki – jakie są najpopularniejsze?

Prezenty walentynkowe są ważnym elementem obchodów tego święta. Zakochani w ten sposób podkreślają łączące ich uczucie oraz wyznają sobie miłość. Jest to radosny dzień pielęgnujący namiętność pary. Pamiętajmy, że prezenty na Walentynki, którymi chcemy obdarować ukochane osoby również powinny spełniać te zadania. Najlepszymi upominkami będą te romantyczne, dostosowane do zainteresowań oraz cech drugiej połówki. Najpopularniejszymi oraz polecanymi prezentami walentynkowymi są najczęściej kwiaty, czekoladki, biżuteria, kosmetyki oraz perfumy. Warto wziąć również pod uwagę niestandardowe prezenty, takie jak bilety na spektakl, bądź na wspólny kurs lub masaż, które sprawią radość obojgu zakochanym! Od lat panowie chętnie kupują też misie pluszowe trzymające w łapkach serduszko, czasem z wyznaniem miłości. Można je spotkać w różnych rozmiarach, jednak najbardziej cenione są te ogromne, które robią największe wrażenie na kobietach (czujących się wówczas bardziej docenionymi).

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, ocena: 5,00 na 5)
Loading...


Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*