Casting sposobem na życie

Nieustanna zabawa i życie w luksusie czy ciężka praca, poprzedzona wyścigiem szczurów? Zanim zrealizujesz swoje marzenia o zostaniu modelką – przeczytaj o życiu w ciągłym stresie, strachu o swoją wagę i niekończących się castingach.

Przygotuj się… do castingu.

Być modelką – to marzenie niejednej małej dziewczynki. Już kilkulatki stroją się w ubrania swoich mam lub starszych sióstr i paradują po pokoju, kołysząc biodrami i udając, że są na wybiegu. Wydaje im się wtedy, że aby zostać modelką, wystarczy ładnie wyglądać, a praca w agencji modelek to nieustająca przygoda, podróże, dobra zabawa, dobre pieniądze i sława. Rzeczywistość jednak nie wygląda tak różowo.

castingi dla modelek do zdjęć

Żeby zostać modelką czy fotomodelką, trzeba przede wszystkim mieć idealną figurę. Idealną – czyli taką, jakiej wymagają projektanci – w praktyce oznacza to bardzo wąską talię, niezbyt duży biust, bardzo szczupłe uda i wąskie ramiona. Utrzymanie takiej figury nie należy do najłatwiejszych, dlatego modelki zwykle są na permanentnej diecie i często zapadają na choroby, związane z odżywianiem, takie jak anoreksja czy bulimia.

Te, którym uda się osiągnąć szczupłą talię i uda, a przy tym są wysokie (modelka powinna mieć więcej niż 175 cm wzrostu), mogą próbować swoich sił w modelingu. Od czego zacząć? Najlepiej znaleźć agencję modelek, dla której będziemy pracować, wysłać swoje zgłoszenie, kilka zdjęć i informacje o sobie. Gdy już uda nam się nawiązać taką współpracę – zaczyna się najważniejszy etap kariery modelki, czyli nieustające castingi dla modelek.

Castingi to po prostu przesłuchania, na które przychodzi czasem kilkanaście, niekiedy nawet kilkadziesiąt czy kilkaset dziewczyn, które spełniają określone wymagania i starają się o pracę w danym miejscu czy udział w określonym przedsięwzięciu. Każda z nich po kolei lub w grupach wchodzi do specjalnie przygotowanego pokoju, w którym zasiada komisja, złożona najczęściej z producentów danego pokazu, filmu, reklamy. Kandydatki muszą odpowiednio się zaprezentować przed komisją i zrobić jak najlepsze wrażenie, gdyż każdej z nich komisja będzie mogła poświęcić zazwyczaj maksymalnie kilka minut. Prezentacja na castingu wyglądać może różnie, w zależności od tego, jaki charakter ma sam casting i kogo poszukują organizatorzy castingu. Jeśli jest to casting modelek, prawdopodobnie kandydatki będą musiały przejść się po pokoju tak, jakby brały udział w pokazie mody, najczęściej w butach na wysokim obcasie, by komisja mogła zobaczyć, czy dziewczyna potrafi się poruszać w szpilkach.

castingi dla modelek

Jeśli mamy do czynienia z castingami do filmów czy castingiem do reklam – dziewczyny, biorące udział w takim castingu mogą zostać poproszone o przygotowanie lub odegranie jakiejś scenki, bądź wyrecytowanie jakiejś partii tekstu. Często zadanie to znane jest wcześniej, tak, by kandydatki na panią domu z reklamy proszku do prania lub policjantkę z reklamy żelu pod prysznic miały czas, aby przygotować się w domu i zaprezentować swoje umiejętności jak najlepiej. W przypadku castingu do filmu, na ogół trzeba wcześniej nauczyć się jakiejś partii scenariusza – jednej lub dwóch scen i podczas castingu odegrać scenkę przed komisją.

Castingi to ważny element pracy modelki czy fotomodelki, a także aktora, gdyż to od castingu zależy, czy dostaniemy pracę w tej branży czy też nie. Dlatego właśnie większość aktorów i modeli chodzi na castingi do filmów, castingi do reklam czy pokazów mody bardzo często, nawet kilka czy kilkanaście razy w miesiącu, przejeżdżając niekiedy na drugi koniec Polski, by się zaprezentować na kolejnym przesłuchaniu (choć na ogół nie ma takiej potrzeby, bo castingi dla modelek czy castingi do filmów odbywają się w kilku dużych miastach w całym kraju).

Na castingu najważniejsze jest to, by być pewnym siebie i nie poddawać się nawet po kolejnym niepowodzeniu. Idąc na przesłuchanie należy pamiętać, że pojawi się tam kilkadziesiąt osób o podobnych kwalifikacjach, umiejętnościach, urodzie i budowie, a miejsc w filmie czy pokazie jest w najlepszym razie kilka, więc cała rzesza kandydatów jest skazana na porażkę. Porażki są – podobnie jak castingi – na stałe wpisane w zawód modelki czy fotomodelki.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 głosów, ocena: 5,00 na 5)
Loading...


2 komentarze

  1. Pracuję jako fotomodelka, uważam, że jest to świetny sposób na podreperowanie swojego budżetu, a jednocześnie kontakt z ludźmi i zdobycie nowych doświadczeń

  2. To prawda, będąc na studiach można w ten sposób zarobić na swoje potrzeby, a dodatkowo nie koliduje ta praca z moimi zajęciami

Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*