Jak kolory ubrań wpływają na postrzeganie nas przez innych?

Jak kolory ubrań wpływają na postrzeganie nas przez innych? Kilka pierwszych sekund i jedno spojrzenie może zatem zadecydować o tym, czy zjednamy sobie rozmówcę czy też nie. Co zatem wpływa na ocenę innych ludzi?

kolor ubioru

Jak wiadomo, większość ludzi to wzrokowcy – łatwiej zapamiętują twarze i ubrania, spotkanych osób, niż ich imiona. To z kolei przekłada się na to, iż często oceniają ludzi po tak zwanym “pierwszym wrażeniu”. Czy zatem kolory ubrań, które nosimy mają znaczenie?

Na co zwracamy uwagę przy pierwszym spotkaniu?

Chociaż wielokrotnie powtarzamy sobie, że nie należy oceniać książki po okładce, to jednak w relacja międzyludzkich właśnie to robimy. Tak już jest i należy się z tym pogodzić. Na co zatem zwracamy szczególną uwagę przy pierwszym spotkaniu? Oczy, kształt twarzy, fryzura, ubiór – to te elementy najczęściej wskazuje się, jako oceniane “na pierwszy rzut oka”. O ile twarz nie wymaga szczególnego omówienia, to już nasz ubiór – i owszem. Twarzy bowiem nie zmienimy, ale ubrania możemy. Naukowcy, badający tę sferę stwierdzili, że to, co mamy na sobie znacząco wpływa na ocenę innych ludzi. Liczy się przy tym nie tylko kształt, dopasowanie, styl, ale przede wszystkim kolor ubrań.

kolor ubran

Na niebiesko, zielono czy żółto?

Co ciekawe, rozmaite barwy mogą bardzo wiele o nas powiedzieć. Praktycznie każdy kolor niesie za sobą inne przesłanie na temat naszych cech osobowości. Na przykład kolor niebieski powoduje, że sprawiamy wrażenie osób kompetentnych – prawdziwych profesjonalistów w swojej dziedzinie. Z kolei kolor zielony budzi zaufanie i powoduje, że jesteśmy postrzegani jako osoby troskliwe i uprzejme. Żółty natomiast odbierany jest jako bardzo energetyczny, szalony kolor. Osoby ubierające się w takie barwy mogą sprawiać wrażenie towarzyskich i otwartych. Odpowiednim kolorem na randkę natomiast może okazać się czerwony, ponieważ ludzie w tych barwach są bardziej pociągający. Z kolei trzeba uważać na kolor różowy, ponieważ możemy zostać odebrani jako infantylni i niepoważni, co szczególnie może przeszkadzać w stosunkach biznesowych. Fioletowy natomiast to kolor artystów. Jeżeli chcemy pokazać innym, że jesteśmy twórczy i kreatywni to z pewnością będzie to dobry wybór.

Dlaczego szary kolor nie ułatwia nam życia?

Szary kolor w kontekście ubrań jest nijaki – sprawia, że możemy zostać odebrani, jako ludzie, którzy nie mają nic do powiedzenia. Dodatkowo można powiedzieć, że jesteśmy zamknięci w sobie i nie lubimy wyrażać siebie poprzez ubranie. Coś w tym pewnie jest, bo noszenie kolorowych ubrań jednak wymaga pewnej odwagi i ekstrawagancji. Podobnie jak szary mogą zostać ocenione wszelkie stonowane kolory, które nosimy – czerń (chociaż ten kolor jest o tyle specyficzny, że jednak należy go zaliczyć do nieco innej kategorii), biel, beż, a także wszelkie nie do końca określone kolory, które często opisujemy na zasadzie: “coś między beżem a zielonym”.

stonowane kolory

Kolory ważne nie tylko w kontekście ubrań

Tak naprawdę kolory rządzą naszym życiem – są istotne nie tylko w odniesieniu do ubrań, ale w zasadzie wszystkich przestrzeni i dziedzin życia codziennego. Na przykład ogromny wpływ na nasze samopoczucie ma to, w jaki sposób pomalujemy ściany w pomieszczeniu, a nasz apetyt na jedzenie będzie większy, jeżeli podamy potrawę na talerzu w określonym kolorze. Podobnie jest w innych zagadnieniach, z których najprawdopodobniej nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Warto więc zastanowić się nad odpowiednim kolorem ubrań, który założymy na casting. Być może to właśnie on przesądzi o odebraniu nas przez potencjalnego pracodawcę?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, ocena: 5,00 na 5)
Loading...


1 komentarz

  1. Szkoda, że niebieski to “nie mój” kolor – mam urode raczej w strone ciepłej i niebieski niezbyt dobrze wygląda, a jak wynika z artykułu – calkiem sie przydaje

Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*