Kariera od zera, czyli kto i dlaczego chodzi na castingi

Pracy jako aktor czy model nie znajdziemy na popularnych portalach poświęconych karierze, ani w gazetach. Żeby zrobić karierę w show biznesie musimy uzbroić się w cierpliwość – nie do kapryśnych reżyserów i wymagających scenarzystów, ale do częstych i czasem nużących castingów.

Każdy, kto chce zostać aktorem, modelem, brać udział w reklamach czy telewizyjnych produkcjach, a nawet w teleturniejach, był zapewne chociaż raz na castingu. Co to takiego, na czym polega, jak się na casting dostać i jak dobrze wypaść? Na te pytania warto poznać odpowiedź, zanim zapragniemy zrealizować swoje marzenie o karierze w show biznesie.

Modelki casting

Casting to inaczej przesłuchanie, czyli okazja do zaprezentowania siebie tym, którzy szukają pracowników. Najczęściej organizuje się castingi dla modelek, castingi fotomodelek, castingi do filmów czy castingi do reklamy, ale zdarzają się także przesłuchania do zespołów muzycznych, które szukają na przykład wokalisty czy basisty, castingi na tancerzy do teledysków i tras koncertowych różnych zespołów, castingi muzyczne innego typu, a także castingi dla dzieci i niemowląt – do programów rozrywkowych, do reklam.

Casting organizowany może być bezpośrednio przez firmę, która szuka konkretnego pracownika (czyli na przykład casting do reklamy organizowany przez agencję reklamową lub też casting na muzyka do konkretnego zespołu, w którym organizatorem są pozostali członkowie i menadżer tego zespołu). Częściej jednak organizatorem castingu są agencje modelek, agencje hostess, agencje aktorskie czy wręcz agencje castingowi, które dysponują tak zwanymi bankami twarzy aktorów, modeli czy statystów. Jeśli szukasz na przykład aktora do reklamy, wystarczy zgłosić się do takiej agencji, podać wymagania względem kandydata (płeć, wiek, ogólny wygląd sylwetki – czy ma to być osoba szczupła, czy otyła, a także wszelkie inne preferencje co do osoby, której poszukujesz), a agencja modelek zorganizuje casting w twoim imieniu, znajdując idealnych kandydatów do konkretnej roli.

Castingi na ogół organizowane są w kilku dużych miastach w całej Polsce, ale z uwagi na fakt, że organizacja takiego przedsięwzięcia to kosztowna rzecz, niekiedy agencje w porozumieniu z klientami decydują się na zorganizowanie tylko jednego przesłuchania, na przykład w Warszawie. Na casting może przyjść każdy, kto spełnia określone wymagania – udział w samym przesłuchaniu powinien być bezpłatny.

Żeby dobrze zaprezentować się na castingu, najlepiej postawić na naturalność – nie przesadzać z wyzywającym strojem czy ostrym makijażem, zrezygnować z solarium w dużych dawkach, żeby nie narazić się na ryzyko doznania poparzeń. Warto przyjść wypoczętym, gdyż może okazać się, że na castingu pojawi się tyle osób, że czekać nas będą długie godziny oczekiwania na swoją kolej. Trzeba także przygotować się psychicznie na to, że coś może pójść nie tak i nie zostaniemy wybrani, nie należy się tym zbytnio przejmować.

Modelki casting do pokazów mody

Dla organizatorów i osób, które zasiadają w komisji (są to na ogół osoby związane z produkcją filmu, serialu, reklamy czy pokazu mody) każdy casting to ciężka praca. Podczas jednego dnia przesłuchań zjawić się może od kilkunastu do kilkuset osób, którym trzeba poświęcić choć chwilę, by sprawdzić, czy dana osoba nadaje się do produkcji, czy też nie. Jeśli jest to casting do filmu czy casting muzyczny – przeważnie kandydaci muszą wcześniej przygotować jakiś fragment tekstu do wyrecytowania lub scenkę do odegrania czy też fragment piosenki, a to z punktu widzenia przesłuchujących wiąże się z koniecznością przesłuchania dziesiątki czy setki razy jednego utworu czy fragmentu tekstu. Ma to swoje zalety, gdyż w ten sposób łatwo porównać umiejętności kandydatów, ale po kilku godzinach może być bardzo nużące.

Gdy przesłuchanie dobiegnie końca, komisja wybiera, zwykle posiłkując się zdjęciami lub nagraniami z kamer video, jedną lub kilka osób, które wezmą udział w danym wydarzeniu, filmie czy reklamie. Dla większości uczestników casting skończy się niestety porażką, ale ci, którzy mają już za sobą udział w wielu castingach wiedzą, że niepowodzeniem nie należy się przejmować, bo jest ono wpisane na stałe w zawód aktora czy modelki.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...


Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*